Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 4153 > Sport Nr. 4153 de marti, 20 martie 2012

0338 / 401.999

Stoicescu a schimbat liderul în C1

Rapid Suceava - ABC Stoicescu 6-1 (3-0)

N-a fost loc de surpriză, nici măcar de un scor mai strîns pentru ABC Stoicescu în deplasarea de la Suceava, în prima etapă a returului. Cu patronul Bogdan Stoicescu pe post de antrenor și cu puștii foști la Gloria - Coman, Poterașu, Roșca, Bobe, plus Capotă, D. Stan și Mîndroasa din vechea gardă, echipa buzoiană a încercat să nu fie o victimă sigură pe "Areni". A rezistat mai bine de jumătate din prima repriză, însă odată stîrnit, iureșul gazdelor n-a mai putut fi oprit. 3-0 a fost la pauză pentru Rapid și nici în partea secundă lucrurile  n-au stat mai bine pentru oaspeți. În minutul 60 era deja 5-0, Mîndroasa a mai redus din diferență cu un sfert de oră înainte de final, dar pînă la urmă sucevenii au marcat și golul 6. Cu sprijinul indirect al Olimpiei, care a remizat la Roman, Rapid Suceava a trecut pe primul loc în serie, părînd principala favorită la promovare. Stoicescu a coborît pe penultimul loc, iar vineri, în următoarea rundă, primește pe sintetic vizita focșănenilor de la CSM 2007.