Handbal Municipal, din victorie în victorie

Piatra-Neamț, a patra victimă!

HM Buzău - HCF Piatra-Neamț 28-20 (12-10)

articol de: Iulian DUMITRESCU

Vineri după-amiază, într-o partidă restantă contînd pentru etapa a 14-a, Handbal Municipal s-a impus lejer în fața lui HCF Piatra-Neamț cu scorul de 28-20, la capătul unui joc în care buzoiencele au impus ritmul pe parcursul celor 60 de minute. După cele trei succese înregistrate în partidele cu Tîrgoviște, Rm. Vîlcea și Bacău, handbalistele buzoience au cîștigat și confruntarea cu Piatra-Neamț, ocupanta locului 5 în clasament, fiind totodată cel mai clar succes al sezonului, exceptînd jocurile cu tîrgoviștencele. Debutul partidei a stat sub semnul echilibrului, gazdele conducînd cu 3-1 în minutul 5, nemțencele egalînd la 4 în minutul 11 și preluînd conducerea pe tabelă cu 6-5 în minutul 16. Buzăul izbutește în cele din urmă să se desprindă în ultimele 5 minute ale primei reprize la 11-8, Anca Lipan a stabilind scorul pauzei, 12-10 la ultima fază. În partea secundă, profitînd și de intervențiile miraculase ale Claudiei Boronschi, HM-ul s-a distanțat chiar și la șapte goluri, 19-12 în minutul 40, pentru ca finalul disputei să fie la discreția elevelor lui Romeo Ilie, care a rulat în ultimele minute tot lotul. Se termină 28-20 pentru Handbal Municipal, care acumulează 9 puncte în clasament, apropiindu-se la numai un punct de primele șase locuri. Pînă miercuri, elevele lui Romeo Ilie au pauză, urmînd ca pînă la reluarea campionatului să perfecteze și cîteva jocuri amicale, însă se va încerca și disputarea restanței cu Terom Iași.

Handbal Municipal: Boronschi (13 int), Lupu (2 int) - Păvălache (6), Neghea (1), Răchițeanu (2), Lipan (14), Bratu (1), L. Iorga (2).
Antrenor: Romeo Ilie