0338 / 401.999

La capătul unui joc tensionat,

Buzăul a învins încă o dată Medgidia!

articol de: Iulian DUMITRESCU

Juniorii I de la LPS Buzău au bifat ieri un succes extrem de important în vederea ocupării locului patru în clasament, 31-30 în fața lui CSS Medgidia, după un joc în care ambele echipe și-au împărțit perioada de dominare. Cu o echipă decimată de accidentări, buzoienii au reușit să învingă probabil principala candidată, constănțenii punînd reale dificultăți gazdelor. Prima repriză a fost la discreția elevilor lui Bogdan Radu, deși în minutul 20 oaspeții au condus și cu trei goluri, 5-8. Finalul primei părți a fost dominat clar de LPS, care nu a mai greșit așa de mult, intrînd la cabine în avantaj, 15-13. Mitanul secund a fost încins, Medgidia reușind egalarea la 19 în minutul 39, pentru ca pînă la final să se meargă cap la cap, Buzăul impunîndu-se într-un final teribil cu 31-30. Etapa viitoare, sîmbătă, LPS va disputa un nou joc decisiv, în deplasare la Focșani.