Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 4113 > Sport Nr. 4113 de joi, 2 februarie 2012

0338 / 401.999

Gloria polară

Gloria Buzău - Juventus București 0-2

Puține certitudini, dar un ocean de incertitudini la Gloria după primul meci amical al anului. Ieri, în prima partidă de verificare din 2012, fotbaliștii buzoieni au întîlnit pe sinteticul din Crîng divizionara B, Juventus București, penultima clasată din seria a II-a. Pentru a da o șansă tuturor jucătorilor aflați momentan în lot, partida a fost împărțită în trei reprize a cîte 40 de minute fiecare. La -11 grade, pe un teren acoperit cu zăpadă și cu foarte mulți jucători noi, veniți în probe, Gloria n-a avut parte de prea multe realizări în prima treime a jocului. Același scenariu și cam aceeași jucători și în partea secundă, însă oaspeții au profitat de gafele din apărarea buzoiană și au marcat de două ori. Echilibrul s-a restabilit oarecum în ultima treime, cînd în teren a apărut vechea gardă rămasă din tur. Cu Berceanu, Țabără, Spătaru sau Corcoveanu, Gloria a fost mai periculoasă, dar n-a reușit să mai revină în joc. S-a terminat 2-0 pentru gruparea din Colentina. Mîine, într-un nou meci de verificare, echipa buzoiană va juca tot pe sintetic împotriva divizionarei C brăilene, Conpet Cireșu, în aceeași zi fiind prevăzută și plecarea în stagiul de pregătire montan de la Poiana Pinului.

Gloria (repriza I): Sîrbu - Cucu, Andrițoiu, V. Nicolae, Nițor - Fl. Alexandru, Jercălău, Balaban, Stroe - Buga, Luiceanu
Gloria (repriza a II-a): Sîrbu (Zdrîncă) - Cucu, Murdărea, Nițor, Olteanu - Fl. Alexandru, Balaban, Jercălău, Stroe - Buga, Luiceanu (Bobe)
Gloria (repriza a III-a): Zdrîncă - Păun, Berceanu, Țabără, Olteanu - Spătaru, Jercălău, Stroe, Tudor - Corcoveanu - Iamandi.