Sîmbătă, în deplasare,

Primul amical, primul succes pentru Handbal Municipal

Spartac București - HM Buzău 33-35 (16-16)

articol de: Iulian DUMITRESCU
Debut cu dreptul în 2012 pentru echipa feminină de handbal. Într-o partidă amicală disputată sîmbătă în Capitală, formația lui Romeo Ilie a învins pe Spartac cu scorul de 35-33, la capătul unui joc în care buzoiencele au avut o evoluție bună, mai ales în repriza secundă. Startul întîlnirii a fost unul echilibrat, fiecare echipă fiind la rîndul ei la conducere, dar neizbutind să se desprindă decisiv. Pentru oaspete au evoluat în primele 20 de minute și cele mai valoroase jucătoare din lot, Anca Lipan și Maria Neghea, acestea contribuind din plin la majoritatea golurilor HM-ului, la pauză tabela consemnînd un rezultat de egalitate, 16-16. Partea secundă a fost mult mai alertă și mai dinamică, elevele lui Romeo Ilie reușind să se impună în cele din urmă cu 35-33, chiar și fără senioarele din lot, dovadă că cele mici au început să prindă cît mai mult curaj, un plus fiind jocul Iuliei Marcu. Pentru Handbal Municipal urmează o nouă partidă de verificare, miercuri urmînd a întîlni pe Activ Ploiești, jocul fiind programat în pricipiu de la ora 17.00, la Sala Sporturilor, mai fiind nevoie doar de confirmarea prahovencelor.