A treia ediție a Memorialului "Cristian Alexandru", un real succes

L.P.S. Buzău și-a apărat titlul

Șerban Cristea, de la Șoimii, cel mai bun portar

articol de: Iulian DUMITRESCU

Sala Sporturilor a găzduit în week-end cea de-a treia ediție a Memorialului "Cristian Alexandru", organizată în memoria fostului mare portar al Gloriei. Competiția a fost un real succes, care s-a bucurat atît de prezența a șase echipe formate din copii născuți în anii 2000-2001, cît și a unui public numeros, care se pare că nu l-a uitat pe Cristian. Turneul a fost dominat de Liceul cu Program Sportiv, elevii antrenorului Cătălin Cighir cîștigînd toate partidele, păstrîndu-și astfel titlul obținut în ediția pre­cedentă, pe locul secund clasîndu-se echipa pregătită de Romică Stan, Șoimii. De remarcat că echipa care a cîștigat prima ediție a Memorialului, Galactic a ocupat ultima treaptă a podiumului.  Pentru prestația de la această ediție, felicitări merită echipele Petrolul Berca, Gloria și CSM Rm. Sărat, în această ordine clasîndu-se la finalul competiției. Cum era normal, la final, organizatorii au acordat tuturor participanților premii constînd în diplome și cupe. Totodată, deținătorul titlului de cel mai bun portar al ediției precedente, Alexandru Spînu, a fost cel care a înmînat premiul cîștigătorului din acest an, Șerban Cristea de la Șoimii. CSM Rm. Sărat a primit diploma pentru locul 6, Gloria pentru locul 5, fiind urmate în ordine descrescătoare de Berca, Galactic, Șoimii și LPS. Petrolul Berca a obținut și premiul pentru echipa fair-play, în timp ce Cosmin Cernat de la aceeași echipă a primit titlul de jucătorul fair-play. Titlul de golgeter a revenit lui Răzvan Tănase de la LPS, din echipa cîștigătoare făcînd parte și cel care a fost desemnat cel mai tehnic jucător, Rafael Manea. Nici echipa de pe locul secund nu a rămas nepremiată individual, Andrei Secuiu primind diploma de cel mai bun jucător coordonator, iar Denis Istrate a primit trofeul pentru atacantul cu cele mai multe reușite.