Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 4000 > Sport Nr. 4000 de joi, 15 septembrie 2011

0338 / 401.999

La "Festivalul Șahului Juvenil" de la Constanța,

Rezultate remarcabile pentru Palatul Copiilor

La Palatul Copiilor Constanța a avut loc recent cea de-a 9-a ediție a concursului național "Festivalul Șahului Juvenil".

articol de: Iulian DUMITRESCU

La acest turneu au participat 70 de sportivi din Buzău, Constanța, Suceava, Botoșani, Vaslui, Ploiești, Tg. Jiu, Cernavodă, Medgidia și Mangalia. Concursul, organizat pe două categorii, a fost dominat de tinerele speranțe ale șahului buzoian, care a obținut nu mai puțin de 6 distincții, toți sportivii fiind legitimați la Palatul Copiilor. În cadrul primului turneu, rezervat
categoriei 11-20 ani, unde au participat 35 de competitori, buzoienii au cucerit locul I -open, prin Mihai Dobre, un loc II-open prin Aurelian Dan și două locuri III - B16, B18 prin Costin Manea și Cristian Mardan. La turneul de copii sub 10 ani, Georgiana Lefter s-a clasat pe locul III-F8, în timp ce Valentin Dumitrache a luat mențiune. În clasamentul pe echipe, CS Palatul Copiilor s-a clasat pe un merituos loc secund, la mare luptă cu Constanța.
Concursul a fost cuprins în Calendarul Activităților Educative al MECTS, iar arbitrul șef a fost Nistor Slabu, profesor la Palatul Copiilor Buzău.