Obiectiv îndeplinit!

DeȘi învinsă la Piatra Neamț, Gloria rămîne în divizia B

articol de: Laurențiu MARINOV

Ceahlăul Piatra Neamț-Gloria Buzău 3-1(1-1)

Gloria a pierdut lupta cu Ceahlăul, dar a cîștigat războiul retrogradării. Echipa din Crîng a fost învinsă sîmbătă la Piatra Neamț în ultima etapă a campionatului de liderul seriei, Ceahlăul, cu scorul de 3-1. Rezultatul nu a afectat în nici un fel situația Gloriei, care era salvată dinaintea meciului grație victoriei de săptămîna trecută în fața celor de la Portul Constanța.

În partida de sîmbătă cu Ceahlăul Piatra Neamț, gazdele au fost cele care au deschis scorul în minutul 14 prin Doicaru, însă înainte de pauză buzoienii reușesc egalarea. Cel care a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj  a fost Muțiu, prin golul înscris în minutul 39. Scorul  de 1-1 s-a menținut și în cea mai mare parte a reprizei secunde, iar Gloria a fost la un pas să plece cu un punct de pe terenul viitoarei divizionare A, Ceahlăul. Soarta partidei însă a fost decisă cu doar cîteva minute înainte de final. Pentru ca bucuria revenirii în primul eșalon să fie deplină și încununată cu o ultimă victorie, moldovenii își mai trec în cont două reușite. Același Doicaru, autorul primului gol, își readuce echipa în avantaj în minutul 86, iar Șerban  înscrie în minutul 90 ultimul gol al meciului și în același timp ultimul al Ceahlăului în divizia B. Gloria termină acest sezon cu capul sus și chiar dacă planurile antrenorului Viorel Ion de a strica banchetul celor de la Ceahlăul nu a reușit, tehnicianul buzoian se poate mîndri că pus pe picioare o echipă competitivă. Dacă returul care tocmai s-a încheiat a stat sub semnul incertitudinii, singurul obiectiv fiind evitarea retrogradării, pentru ediția viitoare de campionat așteptările tuturor vor fi cu totul altele. Pînă atunci însă jucătorii intră într-o scurtă vacanță, după care lotul se va reuni pentru a începe programul de pregătire.