Īn inferioritate numericã īncã din minutul 3,

Stoicescu a þinut īn ºah lidera Slobozia

ABC Stoicescu - Unirea Slobozia 1-3 (0-0)

articol de: (M.B.)

ABC Stoicescu ºi-a propus sã se despartã frumos de Liga a 3-a. Vorbim dupã cum aratã acum clasamentul ºi nu dupã ce s-ar putea īntīmpla la varã. Consideratã victimã sigurã īn faþa liderei Slobozia, ultima clasatã a þinut sã dovedeascã contrariul. Deºi doar la al doilea meci pe banca tehnicã, mīna lui Victor Roºca a īnceput sã se cunoascã, Capotã ºi compania joacã parcã altceva, iar ce s-a īntīmplat la Berceni ºi vineri pe sintetic poate sta mãrturie. Cīt a fost egalã numeric cu adversarii, Stoices­cu n-a fost cu nimic mai prejos ºi sedus īn prima reprizã la Berceni, cīnd a ºi deschis scorul, cedīnd doar atunci cīnd a rãmas cu un om mai puþin. Cam aºa au stat lucrurile ºi cu Slobozia. Cu Mīndroasa eliminat totuºi prea uºor īncã din minutul 3, speranþele buzoienilor s-au nãruit precum un castel de nisip. Cu toate acestea, n-au cedat ºi s-au bãtut de la egal la egal cu cei de pe primul loc. Cīt i-au þinut puterile, oamenii lui Roºca au dat o replicã foarte bunã. A fost de ajuns golul lui Avanu (54), suspect de ofsaid ºi un posibil penalty refuzat la Stanciu pentru ca gazdele sã se taie. Gheorghe (82) a fãcut 2-0, Capotã (87), din penalty a fãcut ca speranþele sã mai pīlpīie firav, īnsã golul lui Toma, tot din penalty (90+2), a īnchis meciul. Pãcat! Tot pe teren propriu va evolua Stoicescu ºi etapa viitoare, īmpotriva celor de la Comprest.