Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 2381 > Sport Nr. 2381 de miercuri, 17 mai 2006

0338 / 401.999

Lupte libere...

Buzoienii aduc medalii lotului național

Campionatele internaționale de lupte libere pentru juniori ale României au reunit în perioada 12-14 mai la Tîrgu Mureș sportivi din 5 țări.

articol de: Laurențiu MARINOV

Alături de România au mai participat Republica Moldova, Bulgaria, Ungaria și Germania. Buzoianul Sorin Căprăruș, component al lotului național și al centrului olimpic de la Cluj, s-a clasat pe locul 2 la categoria 60 kg, unde au concurat 11 sportivi. El a cîștigat două partide în fața unor conaționali și una cu reprezentantul Ungariei, însă a pierdut cel de-al patrulea meci disputat cu un luptător din Bulgaria. La aceeași categorie Gheorghe Moise, de la CSM Buzău, cu o înfrîngere și o victorie s-a clasat al șaptelea. La categoria 66 kg, un alt buzoian, Gheorghe Iosif, cu două victorii și o înfrîngere s-a clasat pe locul 3. Este de menționat faptul că luptătorul Sorin Căprăruș va participa luna viitoare la finala Campionatului Național de juniori programat să se desfășoare tot la Tîrgu Mureș, în perioada 9-11 iunie.