Aseară, în etapa a 15-a a Ligii Naționale,

HCM, executată de arbitri!

HCM Buzău - HCM Roman 29-33 (15-15)

articol de: (A.M.)

Înfrîngere pentru HCM în duelul cu Romanul. Aseară, într-o sală din nou foarte plină, dar mai puțin caldă ca de obicei, buzoiencele au întîlnit ocupanta locului 8, HCM Roman, într-un meci contînd pentru etapa a 15-a a Ligii Naționale. Antrenorul Romeo Ilie a aliniat un prim 7 în care s-au regăsit Anca Lipan, Ionela Goran, Nicoleta Gîscă, dar și noile achiziții Ramona Constantinescu și portărița Ana-Maria Măzăreanu. Partida debutează sub semnul echilibrului, Buzăul evidențiindu-se prin excelentele reușite ale interului Anca Lipan, dintre care patru de la 7 metri, dar și prin paradele portăriței Măzăreanu. Gazdele au un moment de cădere la jumătatea primei reprize, cînd sînt conduse cu două goluri, 6-8, dar recuperează rapid, prima parte încheindu-se la egalitate, 15-15. În debutul reprizei secunde, arbitrii își fac simțită prezența, HCM-ul înregistrînd o primă eliminare în contul Andreei Antoce, dar, în ciuda arbitrajului ostil, elevele lui Romeo Ilie nu cedează și se mențin în joc prin golurile Ancăi Lipan. În ultimul sfert de oră, în tabăra gazdelor își fac apariția numeroase greșeli individuale, echipa oaspete profită și se desprinde pe tabelă, 28-24, grație și unor decizii favorabile ale celor doi arbitri. Finalul meciului consemnează două reușite consecutive ale Ionelei Goran, insuficiente însă pentru ca HCM să recupereze diferența, iar partida se încheie cu 29-33. Un nou eșec greu digerabil pentru suporteri, care și-au vărsat năduful asupra președintelui Ștefan Miloș și antrenorului Romeo Ilie, huiduiți copios de o mare parte din cei aproximativ 1000 de spectatori. Buzoiencele rămîn penultimele în clasament, duminică urmînd o deplasare de foc, la Oțelul Galați.

HCM: Lipan (14), Gîscă (5), Goran (4), Braniște (3), Constantinescu (1), Antoce (1), Stoica (1)