Sîmbătă, în prima etapă a returului Ligii Naționale,

HCM, dezintegrată la Zalău!

HC Zalău - HCM Buzău 40-24 (21-13)

articol de: (A.M.)

HCM a mai pierdut o jucătoare, Nicoleta Gîscă accidentîndu-se spre finalul meciului
Înfrîngere usturătoare, sîmbătă, pentru HCM. Buzoiencele au întîlnit în deplasare Zalăul lui Tadici în prima etapă a returului Ligii Naționale. Fără interul Anca Lipan, extrema stînga Roxana Bodîrlău și portărița Delia Bohotici, antrenorul Romeo Ilie a aliniat un prim 7 în care s-au regăsit vete­rana Ionela Goran, recuperată în ultima clipă după accidentarea suferită la picior, dar și ultimele achiziții, extrema stînga Ramona Constantinescu și portărița Ana Maria Măzăreanu. Gazdele încep în forță jocul, dar buzoiencele se păstrează în joc la un gol distanță de adversar, (5-4), grație evoluției bune a centrului Dana Braniște, dar și a portăriței Măzăreanu care apără o aruncare de la 7 metri. Spre jumătatea primei reprize, buzoiencele comit mai multe greșeli în defensivă, permițînd gazdelor să se distanțeze. HCM-ul face  față cu greu iureșului adversarelor și, în ciuda încercărilor Nicoletei Gîscă și Ionelei Goran, autoare a cîtorva execuții spectaculoase, prima parte se încheie cu 21-13 pentru ardelence. În repriza secundă, dominarea gazdelor crește constant și, pe fondul nesincronizărilor din defensiva HCM-ului, jucătoarele lui Gheorghe Tadici se distanțează la 10-11 goluri, diferență care se menține pînă în minutul 50. Spre finalul jocului, zălăuancele profită de elimi­narea Lăcrămioarei Roșu și pun presiune maximă pe elevele lui Romeo Ilie, care cedează definitiv și partida se încheie cu un incredibil 40-24.

HCM Buzău: Măzăreanu, Mormeci - Gîscă (7), Goran (5), Stoica (4), Constantinescu (3), Braniște (3), Chelaru (1), Roșu (1) Antrenor: Romeo Ilie