0338 / 401.999

Boxul buzoian are valoare

Pugilista Steluța Duță, învingătoare la Istanbul

articol de: Laurențiu MARINOV

Pugilista Stela Duță, de la CSM Buzău, a confirmat încă odată că este o sportivă valoroasă. Ea a cîștigat la sfîrșitul săptămînii trecute Turneul Internațional de Box pentru seniori de la Istanbul. Cu patru victorii din tot atîtea meciuri, din care trei cîștigate înainte de limită, buzoianca s-a impus la categoria 46 de kilograme. Alături de Stela Duță, la acest turneu au mai concurat Bogdan Dinu și colega sa de club, Camelia Negrea. Bogdan Dinu s-a clasat pe locul 5 la categoria + 91 kg, după ce a cîștigat meciul cu reprezentantul Azerbaidjanului și a pierdut în fața unui sportiv iranian. Același loc 5 i-a revenit și Cameliei Negrea la categoria 48 kg, în urma unei victorii și a unui meci pierdut. Competiția găzduită de Turcia, unde au participat sportivi din 39 de țări a fost un bun prilej de pregătire și verificare a pugiliștilor lotului național care vor fi prezenți în această vară la Campionatele Europene.