Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 2376 > Sport Nr. 2376 de joi, 11 mai 2006

0338 / 401.999

Aur, argint și bronz la "naționalele" de tenis de masă

articol de: Laurențiu MARINOV

În perioada 7-9 mai s-a desfășurat la Slatina finala Campionatului Național Individual de tenis de masă pentru juniori I. Buzăul a fost prezent la această competiție cu 25 de sportivi legitimați la CSM LPS RER, care au cîștigat 3 medalii, toate în meciurile de dublu.
Radu Voinea, care l-a avut coechipier pe Alexandru Cazacu de la CTT București, a cîștigat împreună cu acesta toate cele 5 partide disputate, adjudecîndu-și medalia de aur. În partida de dublu mixt, perechea formată din buzoianul Radu Voinea și Daniela Dodan a cîștigat medalia de aur. Tot la dublu, Iulian Soare de la CSM LPS RER Buzău împreună cu jucătorul Cosmin Dăescu de la Hidroconstrucția Turnu Severin, cu 4 victorii și o înfrîngere, au urcat pe cea de-a treia treaptă a podiumului. La simplu Radu Voinea s-a clasat pe locul 5 cu o victorie și o înfrîngere, iar cadetul Iulian Soare ce a concurat împotriva juniorilor I,  nu a ocupat decît locul 15, dezavantajat fiind de diferența de vîrstă dintre el și adversari. Este pentru al treilea an consecutiv cînd reprezentanții Buzăului urcă pe podiumul Campionatului Național de tenis de masă pentru juniori I.