Cînd îți propui puțin, nu obții nimic

Gloria s-a dus după egal, dar a luat bătaie rău

Concordia Chiajna - Gloria Buzău 5-2

articol de: (A.T.)

Speranțe mari pentru Gloria la Chiajna. În minutul 10 Chimir deschidea scorul după ce portarul gazdelor a dat pe lîngă minge la o degajare. Concomitent Farul făcea 1-0 cu Dunărea Galați. Dar continuarea a fost tristă pentru buzoieni. Zidul defensiv gîndit de antrenorul Anton s-a dărîmat pînă la finalul primei reprize. Diniță (19), Fl. Dumitru (36) și Oae (45-penalty) au dus scorul la 3-1 și meciul era aproape jucat. Speranțele oaspeților s-au spulberat la 7 minute de la reluare cînd Buhăiescu a făcut 4-1. Pînă la final Priescu (86) a redus din diferență, dar doar pentru cîteva minute, căci în prelungiri Ungureanu a închis tabela de marcaj la 5-2.

Gloria: Leu - Mocanu, Berceanu, Lorincz, Ursu - Cruceru, Rizea, Nicodim, Chimir, Otvoș - R. Radu.

Program greu pentru Gloria

Sîmbătă acasă cu Brănești, apoi la Ploiești
Gloria a avut șansa ca nici contracandidatele la salvarea de la retrogradare să nu cîștige.  Însă atît Dunărea Galați, cît și FCM Bacău au luat cîte un punct din deplasare. Lupta rămîne în continuare deschisă și interesantă. Cu avantaj în etapa de sîmbătă pentru Bacău și dezavantaj pentru Gloria. Moldovenii au asigurate 3 puncte cu Suceava, în timp ce la Buzău va veni hulpavă după puncte chiar lidera Brănești. Dunărea Galați joacă acasă cu FC Botoșani.