Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 3513 > Sport Nr. 3513 de vineri, 12 februarie 2010

Ca și eliminată din Liga Campionilor,

Metal Galați și-a luat la revedere de la Buzău

CSU Metal Galați - Fenerbahce Istanbul 0-3 (21, 23, 15)

articol de: (A.R.)
Miercuri, în Sala Sporturilor, sub privirile a 1300 de spectatori, Metal Galați a fost învinsă în minimum de seturi de Fenerbahce Istanbul, în play-off-ul Ligii Campionilor. Oaspetele și-au respectat statutul de favorite și au dominat jocul încă de la primele puncte. Doar sclipirile tinerei croate Alajbeg, care și-a bombardat adversarele cu serviciile sale ca din tun, au limitat oarecum proporțiile scorului. Astfel că turcoaicele au cîștigat la 21 primul act.

Aproape de egalare

Setul secund a fost și cel mai disputat. Conduse cu 22-16, gălățencele au avut o revenire nesperată. Grație unei serii de cinci puncte consecutive, gazdele s-au apropiat la 23-24. Dar Fenerbahce a fructificat ultima șansă de set și s-a desprins la 2-0. Demonstrația de forță a oaspetelor a continuat și în setul 3, pe care l-au cîștigat detașat, scor 25-15, asigurîndu-și în mare măsură calificarea în Top 6. Returul va avea loc pe 18 februarie, în infernul de la Istanbul. Ca și eliminată din Champions League, Metal Galați se poate mîndri că a fost prima echipă din țară care a ajuns printre cele mai bune 12 formații ale Europei, într-un sezon în care se confruntă cu grave probleme financiare.

Metal Galați: Miclea, Mureșan, Onyejekwe, Tocko, Golubovic, Alajbeg (Trică), Cebic (libero)