Valentina Cozma a pierdut duelul cu Mariana Tîrcă

Astral, alt eȘec

PoȘta Cîlnău-Rulmentul BraȘov 27-30(13-11)

articol de: Laurențiu MARINOV

Astral Poșta Cîlnău a pierdut miercuri meciul disputat în deplasare cu Rulmentul Brașov. Așa cum era de așteptat, liderul Ligii Naționale feminine, neînvins în această ediție de campionat s-a impus și în fața buzoiencelor, însă nu fără emoții.
Echipa brașoveană antrenată de Mariana Tîrcă a fost cea care a deschis scorul, dar jucătoarele de la Astral au reușit egalarea. Profitînd de numeroasele ratări ale gazdelor, buzoiencele au preluat conducerea. La finaul primei reprize scorul era favorabil celor de la Astra,l care aveau un avantaj de două goluri. Rulmentul a revenit în partea a doua a meciului, însă jucătoarele Valentinei Cozma s-au dovedit a fi un adversar redutabil ce le-a creat probleme adversarelor pînă în ultimul minut de joc. Finalul partidei a aparținut gazdelor, care s-au impus cu corul de 30-27. Principalele marcatoare ale Astralului în meciul de la Brașov au fost: Anca Lipan cu 9 goluri, Pătru Cucu și Rîmbu cu cîte 4 reușite fiecare. În cadrul etapei viitoare, programată pe 25 martie, Astral Poșta Cîlnău va întîlni pe teren propriu formația Oltchim Rîmnicu Vîlcea.