Se putea și mai rău

Desculțe pe malul Dunării

HC Brăila " HCM Buzău 39-25 (21-13)

articol de: (I.P.)

Spre stupefacția spectatorilor care au um­plut tribunele cu o oră înaintea debutului, timp de o jumătate de repriză, "desculțele" din Buzău au jucat de la egal la egal cu o formație de cupe europene. Însă, după un time-out cerut de Alexandrina Soare, echilibrul din teren s-a făcut țăndări. Cu doar 10 jucătoare trecute pe foaie, oaspetele au obosit repede, devenind o pradă ușoară pentru echipa brăileană. După pauză, diferența de 8 goluri a crescut constant în favoarea gazdelor, buzoiencele reușind să limiteze proporțiile scorului, într-o înfrîngere programată. Sîmbăta viitoare, într-un derby al retrogradării, elevele lui R Ilie vor înfrunta nou-promovata Știința Bacău.(I.P.)

Buzău: Iordache " Clisu (3 goluri), Goran (15), Geană, Gornistu, Chelaru (3), Sturzu (1), Paraschiv (2) Drugău
Evoluția scorului: 0-1 (min 1), 6-3 (8), 9-9 (14), 16-10 (23), 29-17 (42), 32-18 (46), 37-22 (56)

Președintele Miloș: "Fără ea în teren, o "furam" rău de tot la Brăila
Situație paradoxală la sfîrșitul meciului de la Brăila.
Cea mai bună jucătoare de pe teren nu s-a aflat în tabăra învingătoarelor la scor, ci de partea cealaltă. Veterana Ionela Goran a făcut ce-a vrut cu apărarea gazdelor, fiind un real pericol pe semicercul advers. Interul buzoian a fost omul meciului nu doar pentru cele 15 goluri marcate, ci mai ales pentru modul în care joacă la cei 32 de ani împliniți luna trecută. "A fost cel mai bun meci al ei pentru Buzău.  Fără ea în teren, o "furam" rău de tot la Brăila", admite Ștefan Miloș, președintele clubului, mulțumit că liderul echipei n-a acceptat în vară oferta Constanței.