0338 / 401.999

PARTIZANII AU TOPIT METALUL

Partizanul Merei - Metalul Buzău 3-1 (1-1 după 90 de minute)

articol de: (A.T.)

Muncitorii au învins artiștii. Ar putea fi un alt titlu potrivit deznodămîntului acestui me ci. Căci, judecînd după "nu mele" prezentate pe teren, Metalul era favorită. Dar vorba lui Ion Viorel: "Nu numele joacă". Astfel că, mingicari precum Tomescu, Rădulescu sau Chirilă n-au reușit mai nimic în fața unei apărări exacte a partizanilor. Care au jucat simplu dar cu inima. Iar în prelungiri au fost premiați pentru efort cu două goluri și o calificare în finală.

Cum s-au marcat golurile:
0-1, (41): centrare Moroianu și V. Iancu reia cu capul la colțul scurt 1-1, (42): Toma pornește în dribling de la m locul terenului, Cr. Ion preia ștafeta și șutează în colțul lung 2-1, (103): centrare în careu și Ștefănescu nemarcat reia din 6 metri 3-1, (118): apărarea Metalului este surprinsă avansat și Ștefănescu reia din 6 metri centrarea lui Manolache

Metalul: Ceparu - M. Stan, Damian,Sîrbescu, Moroianu (90 - Mirgoace,103 - Văcaru) - Chirilă (71 -Rîmniceanu),Stănilă, V. Roșu, Tomescu (63 - Avram) - B. Rădulescu, V. Iancu. Merei: Sîrbu - Datcu, Ghiță, Diaconu, Argăseală (95 - Scarlat) - Cr. Ion (78 - Manolache), Nedelcu (63 - Ștefănescu), Stancu, Tofan - Bădicu, M.Toma (90 - Stoica).

Doi eliminati

V. Iancu (Metalul) și Bădicu (Merei) s-au dat cocoși
După 2 goluri marcate în 2 minute, spiritele s-au încins pe finalul primei reprize. În urma unui duel mai dur pentru balon, Vali Iancu de la Metalul și Felix Bădicu de la Merei au sărit precum doi cocoși la bătaie. Arbitrul Adrian Petre i-a eliminat corect pe ambii, deși cel mai agresiv a fost Vali Iancu. Cei de la Merei au protestat cerînd doar eliminarea "metalistului", dar arbitrul i-a lămurit: "Felix a înjurat în prealabil".