Fără victorie în cele 4 confruntări

Suferim de "complexul" Dinamo!

Constam Buzău - Dinamo 1-3 (27-29, 21-25, 25-13, 18-25)

articol de: Ionut Paraschiv

Cu o improvizație pe postul de libero, cauzată de accidentarea de ultimă oră a lui Tofan, sextetul buzoian s-a străduit în fața dinamoviștilor, cărora le-au tremurat genunchii numai în finalul setului de debut. Pierderea primului punct din meci avea să fie cheia insuccesului pentru gazde. Per ansamblu, bucureștenii aveau să domine psihologic partida chiar dacă Buzăul a făcut spectacol în penultima parte a confruntării. Gazdele au condus jumătate din primul act, dar oaspeții revin la 15-15 și preiau conducerea. Tabela consemnează din nou egalitate la 20 după care "blocul" buzoian irosește două setboluri, fiindcă nu reușește să returneze în terenul advers, atacurile bucureștenilor. Dinamo încheie setul din a doua încercare, pe greșeala lui Mititelu care pune o minge în fileu, după ce tot el salvase "ghiuleaua" lui Kuburovic. Buzoienii vor acuza multă vreme șocul, iar dina­moviștii, au profitat din plin de stîngăciile la preluare ale liberou­lui buzoian de ocazie, dar și de lipsa de funcționalitate a blocajului "albaștrilor". La 2-0 pentru oaspeți, elevii lui Boldișteanu taxează relaxarea prematură a adversarilor și încep în forță: 9-3. Vizitatorii recuperează 4 puncte consecutive și lasă impresia unei reveniri.
Nu e de acord Dorojan, reintrodus în teren, pe serviciul căruia, Buzăul se distanțează la 15-7. Dinamo cedează lupta mai ales că numai Apostu, cu 2 blocaje individuale și 2 atacuri necruțătoare cîștigă 4 mingi, de unul singur. Și cînd cei 700 de spectatori sperau într-o egalare miraculoasă, intervine inexplicabila cădere din setul patru, care a privat echipa locală de puncte serioase în clasament, în ultimele 5 etape. Bucureștenii repetă la indigo jocul din setul al doilea, încheind în forță un meci spectaculos în fața unui adversar debusolat de propriile slăbiciuni.