Gloria, învinsă de Olimpia

Gloria Buzău - Olimpia Rm. Sărat 1-2 (1-2)

articol de: (A.T.)

Olimpia a învins Gloria în primul amical al anului. Evident, întrebarea tuturor e cum de a fost posibil. Între cele două echipe se cască totuși o diferență de două eșaloane. În rîndurile următoare vom încerca să explicăm surpriza.

"Pentru noi meciul a depășit statutul unui amical banal. Am jucat cu ambiție și concentrare" au explicat rîmnicenii. În plus, lotul Olimpiei e omogen, cu doar un jucător nou pe repriză. Gloria în schimb a folosit 12 jucători noi, din grupul Timișoara.

În timp ce antrenorii Gloriei au folosit 2 echipe echilibrate valoric, în repriza a doua Olimpia a jucat cu rezervele. Logic ar fi fost ca Gloria să facă diferența pe tabelă. Dar în ciuda unei dominări copioase, cea mai mare realizare a Gloriei a fost bara lui Axente din debutul reprizei.

Nici un fotbalist de la Gloria n-a rupt gura tîrgului. Dimpotrivă, cîțiva au lăsat de dorit. Fundașul Teușan, adesea ezitant și portughezul Tavares, campionul centrărilor aiurea. Nici atacantului Axente, de la care se așteaptă foarte mult, nu i-a ieșit jocul. Mai inspirat a fost Mansour, dar Vigariu a fost peste amîndoi.

De remarcat și că, spre deosebire de Gloria, Olimpia, ju­cat în fiecare repriză cu 2 și chiar 3 juniori în teren!

Portarul Fane Leu e vinovat în mare măsură de victoria oaspeților. A salvat în prima repriză minim 3-4 goluri, din poziții unu la unu cu adversarii.

Echipe
Gloria (R1): Mincă - L. Dias, Vlaicu, Teușan, Fl. Sandu - Cojocnean, Fallardo, Moreira, Pătraș - Popovici, Vigariu.
Gloria (R2): Zimmerman - I. Matei, Mera, Diogo, Chițu - Aziz, Scutaru, Cl. Ionescu, Tavares (Crețu) - Mansour, Axinte.
Olimpia (R1): Leu - Ciobanu, Marin, Banu, Vișan - Ad. Sandu, M. Pușcă (Anton), Chiorcău, Lefter - Luiceanu, S. Drăgan.
Olimpia (R2): Toader - Boboc, Tîrîlă, C. Pușcă, Cristofan - Burlacu, R. Stan, M. Pușcă, Percă - Mărculescu, Toader.
Cum s-au marcat golurile:
1-0, (30): Vigariu scapă singur la limita offsaidului, pas la ­Moreira și gol cu poarta goală.
1-1, (39): S. Drăgan este acroșat în careu de Teușan. Penalty-ul este transformat de Lefter.
1-2, (43): nemarcat, C. Marin reia cu capul din careu după un corner.