Cu Parpală rezervă, dar cu Pavel, fostul buzoian, titular

Voleibaliștii români au debutat cu dreptul în preliminariile CM

România - Ungaria 3-2 (20-25, 25-21, 25-17, 25-27, 16-14)

articol de: (I.P.)

Cu Parpală doar pe banca de rezerve, voleibaliștii antrenați de Moculescu au început cu dreptul primul tur al campaniei de calificare la CM din 2010.
 Deși porneau ca favoriți, grației locului 56 în clasamentul FIVB, față de 73, poziția ocupată de maghiari, partida disputată pe 3 ian n-a fost lipsită de emoții pentru sextetul român. Ungurii și-au adjudecat primul set, dar tot după o jumătate de oră, au egalat și jucătorii români. Profitînd de inspirația la fileu a "spaniolului" Olteanu, tricolorii noștri preiau conducerea și dacă nu se relaxau prematur în actul al patrulea al partidei, puteau chiar încheia meciul. În setul de aur, inițiativa aparține adversarilor, dar numai în prima parte, fiindcă românii revin în joc, conducînd chiar la 2-3 puncte diferență. Și după ce păreau scăpați în cîștigători, se văd egalați la 14! Ultimele 2 mingii revin totuși de partea echipei României care, cu prima victorie, după 2 ore și 17 min, se află în graficul calificării la turneul final de anul viitor. În celălalt meci: Austria - Bosnia-Herțegovina 3-0. Aseară tîrziu, în cea mai dificilă confruntare, naționala tricoloră a întîlnit Austria, gazda competiției, iar mîine, de la ora 18.45 va da piept cu ex-iugoslavii, locul 92 în ierarhia internațională. Doar ocupanta primului loc va merge în turul secund al calificărilor, programat în mai și găzduit de Grecia.