Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 3107 > Sport Nr. 3107 de miercuri, 8 octombrie 2008

Supliment saptamanal de fotbal, numarul 18

0338 / 401.999

Gazdele au clacat pe final

articol de: Ionuț PARASCHIV

Jucătorii buzoieni și-au pus mari speranțe în această întîlnire de futsal, chit că adversarul era unul coborît din prima ligă. Oaspeții au deschis repede scorul, iar gazdelor le-a trebuit ceva timp pînă au reușit egalarea prin Bragagiu. Hidrometal preia conducerea după ce A. Popescu deviază în poartă șutul lui Tomescu, dar bucureșteanul Dincă înscrie dintr-un unghi imposibil cel mai frumos gol al meciului. Mulțumită lui Stancu, Buzăul intră la cabine cu avantaj minim, iar, la reluare, Voicu reușește dubla. Cele două reușite, una după o incursiune personală, iar cealaltă, la capătul unui contraatac în tandem cu F. Tomescu, le-au indus gazdelor o stare euforică. Mai ales că, la jumătatea reprizei, Sîrbescu, printr-un șut năprasnic, ridica scorul la un neverosimil 6-3. Două ocazii transformate în gol, Tomescu singur cu portarul și Bragagiu șut pe lîngă poarta goală, ar fi putut tranșa definitiv soarta partidei. Scăpați ca prin minune din iureșul buzoian, cei de la Metropolis au taxat rapid naivitățile din apărarea adversă și lipsa de reacție a portarului Ceparu, introdus în teren la pauză. Superiori în plan combinativ, bucureștenii au profitat de lipsa de experiență a partenerului de joc, care, în loc să-și conserve avantajul, s-a irosit în acțiuni ofensive, cele mai multe eșuate. Următorul meci este programat duminică 12 oct.,  cînd echipa din Buzău va întîlni, la Alexandria, pe CSȘ Roșiori de Vede.