de Bogdan CHIRIEAC

0338 / 401.999

Doar 2 clasări pe podium la seniori

articol de: I.P.

Concursul național atletic Grand Prix "Distrigaz Sud" și-a consumat sîmbătă 24 și duminică 25 mai la București prima etapă, rezervată probelor de seniori și tineret. Aceleași rezultatele obținute în concurs au contat și în finala Campionatelor Naționale Universitare. Membrii delegației buzoiene au avut evoluții contradictorii, unii dintre ei reușind cîteva clasări pe podium merituoase, dar cîteva rezultate înregistrate pot fi considerate mai degrabă drept contraperformanțe. Concurînd în proba de 10.000 m., Ionuț Ghiță (CSM LPS Buzău) a reconfirmat performanțele de la începutul primăverii, cucerind locul doi la seniori și tineret. Roxana Duță și Marcela Iancu, celelalte eleve ale antrenorilor Alexandru Medvediuc și Angeluș Văduva, au ocupat locurile 3 și 4 în cursa de 5000 m. Mulțumită clasării pe podium, Roxana Duță a cîștigat un loc trei la senioare și a fost declarată învingătoară în proba de tineret, dar și în concursul contînd pentru CN Universitar. Colega și buna sa prietenă, Iancu, a ocupat poziția secundă atît în competiția de tineret, cît și întrecerea rezervată atleților studenți.