numai īmpreuna cu
0338 / 401.999

Romānia a prins barajul de calificare la CM de pe poziţia secundă

articol de: Ionuţ Paraschiv
Meciul a fost unul pe muchie de cuţit. Cele două formaţii, sensibil egale valoric, au oferit īn īncheierea turneului un adevărat regal fotbalistic. La 2 min. după intrarea īn teren a liniei Matei, Molomfălean, Lupu, Gherman, cea care a greşit la majoritatea golurilor primite īn primele 2 zile, gafează din nou şi belgienii deschid scorul. Naţionala Romāniei nu se īmpacă deloc cu spectrul īnfrīngerii, dar belgienii practică o apărare mobilă şi agresivă. Totuşi, pe final de repriză, graţie jocului rapid colectiv practicat de "5" de start, jucătorii romāni īnscriu de două ori prin D-tru Stoica şi stabilesc scorul pauzei. Repriza a doua a fost una nerecomandată cardiacilor. Din min 33, fiecare combatantă a marcat la interval de cīte 2 minute.  Golurile au fost unul mai frumos ca altul. Īn final, şansa a surīs selecţionatei romāne, iar lui Şotīrcă i-a revenit onoarea de a marca nu doar punctul victoriei, dar şi al calificării pentru barajul de la CM.
Cum s-au marcat golurile:
0-1 (’7) Chaibai se trezeşte cu mingea la picior şi de la 3 metri īl execută pe portarul Rizan
1-1 (’15) angajat īn adīncime, Stoica īnscrie din centrul careului  pe līngă portar, cu preţul unui fault
1-2 (’17) acelaşi Stoica şutează de pe dreapta īn diagonală, pe līngă portarul ieşit īn īntīmpinare
2-2 (’33) lansat pe dreapta, Salhi şutează de la distanţă prin surprindere īn colţul lung
3-2 (’35) lovitură liberă de pe linia de 6 m, execută Szocs care găseşte inexplicabil o breşă īn zidul belgienilor
3-3 (’37) rămas nemarcat pe stīnga, Pauly marchează din unghi printr-o execuţie de efect pe līngă portar
4-3 (’39) Şotīrcă primeşte o pasă la limita careului, īşi culcă din fentă adversarul direct, şutează năpraznic: bară-bară-gol!