numai īmpreuna cu
0338 / 401.999

Pavel contra Pavel

articol de: (I.P.)
Fiecare dintre echi­pe au avut īn teren cīte un Pavel: tīnărul Dragoş la gazde şi experimentatul Marian la oaspeţi. Īntre ei, un fileu, o diferenţă de zece ani şi cīteva kilograme. De  ceva vreme, buzoianul este protagonistul formaţiei sale, fiind nr. 1 īn victoria contra campionilor. Dincolo, fostul component de la Tomis Constanţa a revenit īn sportul de performanţă de puţin timp, la rugămintea actualului antrenor, după opt luni de īntrerupere. Duelul, aparent unul inegal, a īnceput cu evoluţia īn forţă a lui Dragoş. Cu un serviciu devastator şi un procentaj excelent īn atacurile pe dia­gonală, jucătorul Consta­mului nu lăsa nici o speranţă omonimului său. Dacă pīnă la scorul de 0-2 execuţiile mai vīrstnicului Pavel au fost oscilante, īncepīnd cu setul al treilea el a acceptat īn mod clar disputa, trăgīnd echipa după el īntr-un moment īn care doar experienţa şi clarviziunea te pot ajuta. Ba, mai mult, singur la blocaj, a anulat mingea de 3-1 a buzoienilor trimiţīnd meciul "īn prelungiri". Egalitatea dintre cei doi a persistat şi īn setul cinci, fiecare punctīnd la finalizare de cīte trei ori. Singura greşeală a jucătorului din Rīmnic, un atac expediat īn fileu, a fost de ajuns pentru ca "turnirul" să fie adjudecat de liderul buzoienilor, iar odată cu el şi meciul.