numai īmpreuna cu
0338 / 401.999

Amici buni la fotbal

articol de: Auraş TEREACĂ
Meci frumos, cu multe ocazii şi goluri, cu răsturnări neaşteptate de scor. Şi-a confirmat statutul de derby al etapei īn ciuda frigului pătrunzător şi al vīntului pu­ternic dinspre prundul Buzăului. Cele două echipe şi-au īmpărţit reprizele de dominare. Prima a aparţinut gazdelor care au īnceput enfanfare şi aveau dinaintea primului sfert de oră 2-0. Oaspeţii nu se găseau pe teren, meciul părea jucat, sigura necunoscută rămīnīnd doar cīt de mare va fi diferenţa de scor de la final. Dar, graţie īn special atacantului Stancu, buzoienii au revenit īn meci, au echilibrat disputa şi au intrat la pauză doar cu un gol de recuperat. Al doilea mitan s-a jucat preponderent īn jumătatea Amicilor. Oaspeţii au egalat prin acelaşi Stancu, ba chiar puteau da lovitura la ratarea uriaşă a lui Tomescu. Pe final de meci, Amicii au avut o tresărire de orgoliu, au marcat golul victoriei dar au şi ratat desprinderea. Fluierul final i-a unit pe amfitrioni īn hora bucuriei. Au terminat turul pe locul 1, performanţă logică şi corectă, judecīnd după valoarea superioară a lotului.