Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 2790 > Sport Nr. 2790 de miercuri, 19 septembrie 2007

numai īmpreuna cu
0338 / 401.999

Diferenţă de valoare

articol de: Florin STOICA
Victorie reconfortantă şi īncurajatoare pentru īntinerita echipă a Metalului. Doar prima repriză a stat sub semnul echilibrului, după pauză buzoienii făcīnd legea pe teren. Metalul a intrat la pauză cu un avantaj subţire, graţie golului lui Moroianu din minutul 22, deşi metaliştii au ratat şi alte ocazii. După revenirea de la ca­bi­ne gazdele leagă foarte bine pasele, profitīnd de experienţa lui Vali Iancu şi Marian Roşu. Tudorancea face repede 2-0, īn min. 54, iar Moroianu majorează scorul la 3-0, patru minute mai tīrziu. Pe fondul relaxării gazdelor, cei de la Săpoca reuşesc să īnscrie pentru 3-1, prin Voicu. Īn min. 66 Săpoca rămīne īn zece, după ce Lacustă, faultat īn prealabil, loveşte intenţionat. Lucrurile au degenerat, spiritele īnfierbīntate fiind calmate de arbitri şi de oficialii celor două echipe. Cătălin Cighir, antrenorul oaspeţilor, a fost de­ran­jat de mai multe ori de deciziile arbitrilor, uneori īntemeiat. Profitīnd de avantajul omului īn plus, Metalul a mai īnscris pīnă la final de două ori. Īn min. 75, după o combinaţie de toată frumuseţea, cīnd Pipoi rămīne singur cu portarul advers. Īn prelungiri, Tunaru stabileşte scorul final: 5-1.