Sansa Buzoiana > Arhiva > Nr. 2264 > Sport Nr. 2264 de vineri, 23 decembrie 2005

0338 / 401.999

C.S. "Palatul Copiilor" a premiat cei mai buni 5 sportivi

Pe primul loc s-a clasat Șahistul Aurelian Dan

articol de: Laurențiu MARINOV

Titlul i-a fost decernat în cadrul festivității de premiere a celor mai buni 5 sportivi ce activează la Palatul Copiilor. Pregătit de antrenorul Nistor Slabu, tînărul șahist buzoian a reprezentat anul acesta România la Campionatul European de Șah desfășurat în Serbia-Muntentgru. Aurelian Dan și-a mai trecut în palmares o serie de alte participări și medalii la competiții naționale de șah unde a obținut rezultate deosebite. Alături de Aurelian, au mai fost premiați încă doi șahiști. Este vorba despre Laura Cucu-locul 2 și  Mihai Dobre care s-a clasat pe locul 3.
Următoarele două trepte ale ierarhiei de la Palatul Copiilor au fost ocupate de radioamatoriștii Roxana Motronea și Silviu Iordache. Cel mai mic membru al clubului de șah, Claudiu Axinia, în vîrstă de 6 ani, a fost recompensat cu o mențiune de către organizatorii evenimentului. Alături de diplome și cupe, copiii au primit din partea sponsorilor și premii în bani în funcție de poziția ocupată în clasament.