0338 / 401.999

După ce a rămas īn nouă jucători,

Voinţa Lanuri a părăsit terenul īn minutul 33

articol de: (A.T.)
Scandal la ultima partidă de pe teren propriu a Metalului din acest campionat. Oaspeţii de la Lanuri s-au retras de pe teren īncă din minutul 33, supăraţi pe arbitrul Adrian Vizireanu, după ce acesta a eliminat doi jucători. Primul roşu i-a fost arătat lui Nae Stan, īn minutul 25, după un duel la cap, petrecut la mijlocul terenului. "Nu ştiu pentru ce m-a eliminat. N-am lovit, n-am făcut nimic", a spus acesta. Arbitrul spune īnsă că a fost īnjurat de jucător şi a fost nevoit să-i arate două galbene succesiv. După eliminare, jucătorii de la Lanuri, īn frunte cu Nae Stan, au sărit să-l ia la bătaie pe arbitru, fiind potoliţi cu greu. După nici zece minute, portarul Tase Lăptoiu a fost la rīndu-i eliminat, tot pentru injurii : "I-am spus centralului că este a două oară cīnd ne lucrează şi mi-a arătat cartonaşul roşu, fără nici o explicaţie. Nicidecum nu l-am īnjurat". Enervaţi la culme, cei de la Lanuri, după alte proteste zgomotoase, au decis īn semn de protest să se retragă de pe teren. Cazul va fi dezbătut azi, cīnd va avea loc şedinţa Comisiei de disciplină din cadrul AJF Buzău. Meciul va fi pierdut la masa verde cu 3-0 de Lanuri, fiind de aşteptat să fie dictate şi cīteva suspendări drastice. Īn momentul retragerii, Metalul conducea cu 1-0, după golul reuşit de Mirgoace, care a reluat cu capul īn urma unui corner executat de Vali Iancu. Pīnă atunci meciul fusese echilibrat, cu cīte o ocazie la fiecare poartă.