Pe frig, ploaie şi noroi,

Petrolu-ţi dă şi golul doi

Luceafărul Maxenu - Petrolul Berca 0-2 (0-1)

articol de: Auraş Tereacă
Meci frumos, măcar prin angajamentul, efortul şi ambiţia investite în joc de cele două echipe. Ar fi putut fi şi mai frumos dacă n-ar fi fost frig şi n-ar fi plouat, chiar burniţat după pauză.
Terenul plin de smocuri şi nisipos s-a stricat şi mai tare, obligînd cele două echipe să joace cu mingi lungi, bubuite în faţă. Devantajaţi au fost oaspeţii, atît pentru că erau echipa mai tehnică, dar şi pentru că puştii din Berca se fereau de contactele fizice, periculoase pe un astfel de teren. Felicitări ambelor echipe, dar şi arbitrului, pentru că s-au preocupat exclusiv de joc, partida încheindu-se fără vreo accidentare importantă. Prima re­priză a fost dominată de oaspeţi, cu o posesie mai bună şi un joc mai elaborat. Micuţul, dar vitezistul atacant Toarbă a deschis scorul şi tot el a ratat de două ori pentru 2-0. Repriza a doua a început tot cu oaspeţii la timonă, care n-au reuşit să fructifice cîteva centrări periculoase în careu. Apoi gazdele au echilibrat jocul, mingea învăţînd  să se plimbe şi prin terenul vizitatorilor. Au ratat şi o ocazie mare de gol, care ar fi schimbat poate soarta meciului. Pe final, cei de la Berca au revenit la timonă, au marcat şi golul doi, ca nimeni să nu poată spună că n-au obţinut o victorie meritată.